Jak mít radost z každého nového rána

22.12. 2020Ondřej Hýbl

Často se setkávám s lidmi, kteří když se ráno probudí, tak se jim do ničeho nechce. Jsou bez nadšení, energie a skoro nic je nebaví. Většinou si stěžují na práci, na šéfa, ale vlastně nejsou spokojeni ani ve svém volném čase. Problém je v tom, že nežijí v souladu sami se sebou.

Takoví lidé jsou frustrovaní, že pořád něco musí a nevěří, že by to mohli změnit. V práci raději před kolegy a šéfem předstírají zájem, to je stojí spoustu energie a pak se cítí vyčerpaní a otrávení. Špatná nálada je pohlcuje i ve volném čase a trpí tím i jejich blízcí a rodina. 

S takovým stavem je potřeba začít něco dělat, protože dřív nebo později vede do stavu totálního vyhoření, těžkým depresím a zdravotním komplikacím.

Jak se to stane, že náš život vypadá takhle zoufale?
Klíčem k odpovědi je především nedostatek autonomie a vnitřní motivace, které často ztrácíme už v dětství. Striktní výchova a prostředí, kde není žádná nebo malá možnost volby, škola vyžadující každodenní sezení v lavicích bez možnosti volného pohybu, tlak rodičů a učitelů na výkon a známky. To je náš způsob rozvoje osobnosti, potlačující kreativitu, individualitu a podporující mentalitu stádní poslušnosti.

Vlivem tohoto přístupu člověk nepozná sám sebe ve své jedinečnosti, ale pouze průměrnosti, která se dá zařadit do tabulek. A proto také neví, co studovat na střední ani vysoké škole, ale něco vystuduje i když ho to celou dobu nebaví a nezajímá. Možná se proto rozhodne dělat práci úplně mimo obor, ale po pár letech zjistí, že ani to není jeho dream job. Ale co už? Roky vložené do budování kariéry přinesly své ovoce v podobě vysokého finančního příjmu a zaměstnaneckých benefitů a za to stojí držet … a krok.
A za dalších pár let jedno ráno otevře oči a cítí se být znechucený a víc unavený než šel spát.

A co teď s tím?
To nejdůležitější je rozhodnutí, síla odhodlání, vytrvalost a nepolevit dokud nedojdete cíle.
Ta cesta je totiž dlouhá a náročná, ale rozhodně stojí za to. Vím to, protože jsem si jí sám prošel.

Když jsem se ptal lidí, kteří tu cestu zvládli, co je přimělo ke změně, tak to prakticky pokaždý byla hluboká krize. Dospěli do takového stavu zoufalosti, že už neměli jinou možnost volby.
Takže pokud nejste dostatečně zoufalý, tak se do ničeho nepouštějte – ještě nepřišel váš čas :).
Vy ostatní čtěte dál.
Samozřejmě čtěte dál i pokud chcete krizi předejít…

Jak začít?
Neexistuje univerzální recept, každý má svou jedinečnou cestu, ale podělím se s svámi o praktické tipy, na co se zaměřit pro radostnější vstávání z postele.

1. Žijte v souladu s vašimi životními hodnotami
Osobní hodnoty jsou v dnešní době často neprávem upozaděny. Jsou ale jedním z nejdůležitějších elementů našeho bytí a rozhodují o tom, jak moc si vážíme sami sebe a toho co děláme a mají i zásadní vliv na naše sebevědomí.

Napište si na papír 5 pro vás nejvýznamnějších osobností, které vás inspirují a potom se zamyslete, jaké hodnoty je navzájem spojují. 

Ujasněte si, jakých je vašich 5 nejdůležitějších hodnot a zda jste s nimi ve všech oblastech života v souladu. Zamyslete se nad možnostmi, co můžete změnit v těch oblastech, kde tomu tak není.
Pokuste se, aby vaše hodnoty byly viditelné pro vaše okolí.

2. Objevujte co vás baví a dává vám smysl
Začněte věnovat pozornost tomu, co vás baví a naplňuje. Pokud děláte, co vás baví, tak vás to nabíjí energií.

Možná vás vaše práce jako celek otravuje, ale zkuste najít dílčí činnosti, které si užíváte. A pokud je tam nevidíte, tak je třeba najdete v předchozí práci nebo ještě někdy ze studentských let.
Najděte jich co nejvíc a vytvořte si seznam.

Odpovězte si na otázky tipu:
O jakých tématech nejraději čtete?
Co vám jde samo a s lehkostí?
Co byste byli ochotni dělat i zadarmo?
O čem jste snili jako děti nebo na co jste si rádi hráli?
Při jaké činnosti ztrácí pojem o čase?

Jakmile budete mít na seznamu nějaké položky, tak je začněte ihned zařazovat do svého každodenního života. Začněte dělat, co jste léta nedělali a zapojte do toho i své blízké kamarády a rodinu.
Seznam postupně rozšiřujte, jakmile přijdete nebo objevíte něco nového.

3. Ujasněte si, jaké jsou vaše talenty
Někdo má o svých talentech jasno, jiný o nich nemá ani tušení. Jejich objevení může být náročná cesta sebepoznání, obzvlášť pro toho, kdo má podlomené sebevědomí.

Nevzdávejte to, v každém z nás je jedinečnost, kterou když začneme rozvíjet, tak významným způsobem obohatí lidi a svět kolem nás.

Talent se často skrývá za tím, co nás baví a co nám jde snadno. Někdy ho nevidíme i když ho máme přímo před nosem, protože je to pro nás něco běžného, čemu nevěnujeme pozornost. Nebo ho podceňujeme, protože si říkáme, že se nedá k ničemu smysluplně využít. To ale často není pravda.

Zkuste si zodpovědět tyto otázky:
Do jakých rolí ses nejčastěji jako dítě stavěl?
V čem si ve škole vynikal?
Co by si začal dělat, kdyby si neměl strach?
Jakou roli nejčastěji zastáváš v kolektivech?
S čím se nejčastěji na tebe lidé obrací o pomoc?
Když se podíváš zpět na své pracovní zkušenosti a studium, jaké úkoly pro tebe byly jednoduché?
Na co jsi v životě opravdu hrdý/á?
Čím jsi nejvíc obohatil lidi kolem sebe?
Komu co závidíš a chtěl/a by si to mít/umět také?

4. Buďte tu pro druhé a rozvíjejte spolupráci
Možná jste slyšeli o experimentu amerického etologa John B. Calhouna s myším rájem. Myši dostali ideální podmínky pro život. Blahobyt způsobil nejdříve prudký populační vzestuppo vrcholu nastal pád, který vedl až k jejich vyhynutí. Myši začali projevovat různé úchylky v chování, nezájem o rozmnožování, deprese, nejedli a některé se stranili ostatních a zůstavali o samotě.
Tento experiment Calhoun dělal opakovaně, pokaždé se stejným výsledkem, ale zjistil jak zkáze předejít. A tím klíčem byla spolupráce. Když si myši museli navzájem pomáhat (třeba se jedna bez druhé nenapila nebo nenajedla), tak udržovali zdravé sociální kontakty a k zániku populace nedošlo.
A velmi podobně to funguje i u lidí.

Je možná paradoxní, že abychom se cítili v životě spokojení a šťastní, je potřeba, abychom se snažili pomáhat a dělat radost někomu jinému. 

5. Spojte všechny předcházející body dohromady
Využívejte svých talentů v činnostech, které děláte rádi, v souladu se svými hodnotami ve prospěch druhých.
Dělejte to nezištně a uvidíte, jaký to bude mít dopad na vaší radost z nového dne.

Některým zmíněným tématům se budu podrobněji věnovat v dalších článcích. Jestli chceš dát vědět, že už si je tu můžeš přečíst, tak mi zde nechej na sebe kontakt.